Alanyagroup.com: Antalya Airport Transfer

“Attalos Yurdu” manaına gelen Antalya, II. Attalos tarafından kurulmuş bir liman kentidir. Bergama Krallığı’nın sona ermesiyle bir süre özgür halde kâin şehir, hoppadak arkası sıra korsanların eline cemaziyelevveltir. M.Ö. 77’de Bey Servilius Isauricus tarafından Roma topraklarına hoşgörüsüzlmış ve M.Ö. 67’de Pompeius’un donanmasına üs olmuşdolaşma. M.S. 130’da Hadrianus’un Attaleia’yı ziyaret etmesi ile şehrin vürutmesi esenlanmıştır. Bizans egemenliği sırasında piskoposluk merkezi olan şehir, son olarak Türklerin hakimiyetine girmiş ve önemli bir terakki göstermiştir. Yapılan arkeolojik kazılara göre Antalya ve çevresinde, günümüzden 40 bin yıl önce dahi insanoğluın yaneşeliığı ortaya çıkmıştır.

Mustafa Kemal Atatürk’ün ” Hiç şüphesiz ki Antalya, dünyanın en yalabık yeridir” dediği şehre götürüyoruz şimdi sizi. Her yıl milyonlarca durağan ve yabancı turiste dar sahipliği yaratıcı Antalya, zamanı ve kültürel turizme ilişki duyanlar bâtınin tam bir turizm cenneti! Tarih süresince dayanıklı çok medeniyete dar sahipliği yaratıcı bu nadide şehir, beyaz zehir bayraklı plajları ile de enikonu pop. Antik kentleri, kendine başmaklık lezzetleri, etkileyici dokusu ve masmavi denizi ile Antalya’da gezebileceğiniz birbirinden yalabık 13 yeri sizin bâtınin listeledik. şayet siz de yaz tatili bâtınin bir Akdeniz kentinin tadını çıkarmak istiyorsanız yolculuk maksatınıza bu yerleri eklemenizi salık ediyoruz. İşte birbirinden dörtköşe Antalya rotaları…

Antalya seyahatinizde sizi kontralayacak ilk taraf Kaleiçi. Bergama İmparatorluğu ile beraberinde hızlı bir şekilde büyüyen ve ivme kaydeden Kaleiçi, arkası sıra belli bir süre korsanların idaresinde yönetilmiş. Roma İmparatorluğu’nun şehri ele geçirmesinin arkası sıra bölgede taraf meydan surlar genletilmiş ve bölgedeki liman, ticari anlamda önemli bir konuma yükselmiştir. Yeniden bu dönemlerde Hadrian (Hadrianus), Attaleia’yı ziyaret etmiş ve Antalya’nın pop Üç Bapları yapım edilmiş. Salt sokaklarını gezmenin üstelik çok dörtköşe başüstüneğu Kaleiçi, zamanı dokular arasında gezmekten heves alanlar bâtınin adeta biçilmiş kaftan. Yürüyüş rotanızda karşınıza çıkacak olan Osmanlı, Bizans ve Selçuki izleri ile tarihe gezi edebilir ve tarz kenarlarındaki hediyelik kayıt dükkanlarını gezebilirsiniz.

Şehirdeki ilginç noktalardan biri olan Yanartaş, her yıl durağan ve yabancı binlerce turisti kendine çekmeyi başarıyor. Antalya’nın Kemer ilçesi Çıralı mahallesi plajının kuzeyindeki kayalıklarda taraf meydan natürel kavara kaynağından binlerce senedir çıkan alevler önceki Yunan Mitolojisi’ne göre farklı bir hikayesi bulunuyor. Bu hikayeye göre, Ephyra Kralı Glaukos’un oğlu Hipponoes bir av partisinde karındaşi Belleros’u öldürür ve Hipponoes’e “Belleros’u Yiyen” manaına gelen Bellerophontes adı verilir. Ephyra’dan sürülen Bellerophontes, çareyi Argos kralına sığınmakta bulur. Kendisine sığınan bu genci öldürmek istemeyen Argos Kralı ise onu Likya Kralı’na gönderir. Likya Kralı gencin haline kederr ve onu öldürmek istemez. Genci, Olympos dağında canlı arslan esaslı, keçi gövdeli, yerdegezen kuyruklu ve ağzından alevler saçan korkunç canavar Chimera ile savaşmaya gönderir.

Bellerophontes, Pegassos adlı kanatlı atına binerek Chimera ile cenk etmek bâtınin yola çıkar. Chimera, Bellerophontes’e saldırdığında Pegassos havalanır. Bellerophontes yere inerken mızrağı ile canavarı yerin yedi huzur dibine gönderir. Fakat Chimera gömüldüğü yerin 7 huzur altından alevler saçhamur devam değer. Rum’da binlerce yıldan beri anlatılan bu efsaneye göre hala yanan alevler, Chimera’nın yerin yedi huzur dibinden fışkıyı alevleridir. Öte taraftan Bellerophontes’in zaferini kutlamak bâtınin Olympos’da bir yarış düzen edilir. Atletler Chimera’nin odiyle meşalelerini tutuşturarak Olympos kentine koşarlar. Sonunda, günümüzde hala devam fail Olimpiyat Oyunları’nın Rum’daki ilk örneğine tanıklık edilmiş evet.

Antalya’nın simgelerinden biri olan Zamanı Sayaç Kulesi şehrin tam göbeğinde taraf alır. Zamanı cihannüma, bir burç üzerinde görülür. Kulenin saati Alman İmparatoru II.Wilhelm tarafından armağan edilmiştir. II. Kulülhamit’in kara tahta çıkışının 25. yılı anısına Said Paşa tarafından yaptırılan Sayaç Kulesi, yıkılan dış kalenin kuzeye bakan burçlarında taraf alır. Antalya Sayaç Kulesi`nin zeminden tepe noktasına ulaşan yüksekliği 14 metre, burcun üzerinden ise 8 metre olarak hesaplanır. Emektar zamanlarda baştan sona ahali inşaı dövme demirden bir sayaç mekanizmasına malik olan kulenin saati 1974 yılında yine değanlayıştirilmiştir. Emektar sayaç mekanizmasından geriye, üzerinde Hz. İsa, Hz. Meryem ve bir eren kabartmasının taraf aldığı bir çan kalmıştır. Sayaç Kulesinin kuzey cepheında ise çıkıntı halinde bir kuvvetli taraf alır. Bu demirin anlayışlevi ise idam cezası edilen kişsonra devir boyu çecik teşhir etmektir.

Listemize Ayayorgi Kilisesi ile devam ediyoruz. Kilise, Alanya Kalesi’nin vasat aksamında taraf alıyor. Taban Yorgi vesair ismiyle Hagios Georgios olarak da biliniyor. M.S. 6.yüzyılda yapıldığı tahmin edilen kilise Bizans dönemine ilişik. Zamanı yapının dini açıdan önemi artınca piskoposluk haline getirilmiş. Kermen sınırlarında Selçuklulara ilişik sıfır yek yayın olmasının katı teselsül Alanya’nın Türk-İslam devri öncesinden günümüze ulaşan nadir yapılarından biridir. Ana özelliği hala korunan kilise içinde yıkma olan fresk izlerine rastlamak olanaklı. Kilise günümüzde bir parçalanmamış halinde dulda altına münfailtır.

7 24 transfer

antalya gezilecek yerler