Official

“Official” kelimesi İngilizce menşeli bir kelime olup, kökeni Latince “officium” kelimesine dayanır. “Officium” kelimesi “misyon” yahut “iş” fehvaına gelir. Kelimenin kökeni Roma İmparatorluğu’na derece uzanır ve “officium” terimi, Roma İmparatorluğu’nda idare ve hükümet ustalıklerinde kullanılırdı.

ılımlı Çağ süresince, “official” kelimesi, hükümet yahut kilise tarafından atanmış bir görevliyi tarif etmek muhtevain kullanılmaya esaslandı. Bu görevliler, örneğin büyüklük daireleri yahut kiliselerde çeşitli ustalıklerle sorumlu olan kişilerdi.

Zamanla, “official” kelimesi daha geniş anlamlar kazandı ve resmi yahut mezun bir konumda bulunan herhangi bir kişiyi tarif etmek muhtevain kullanılmaya esaslandı. Hasetmüzde, “official” kelimesi çoğunlukla hükümet, spor yahut iş dünyası kabil resmi bir konumda bulunan kişmüterakki yahut kurumları tarif etmek muhtevain kullanılır.

Özetle, “official” kelimesinin kökeni Latince “officium” kelimesine dayanır ve Roma İmparatorluğu’nda kullanılan bir terimdir. Zamanla, kelime resmi yahut mezun bir konumda bulunan herhangi bir kişiyi tarif etmek muhtevain kullanılmaya esaslamıştır.